:-) nereden çıkmış?

 
a1
 
Kişisel olarak, zıplayan sarı renkli, ikinci nesil “emoticon”lardan nefret ediyorum. Teksti rezil rüsva ettiğini, standart sonuçlu bir anlam bozulmasına sebep olduğunu, falan düşünüyorum. Sarı kafaları, sırıtıp kafa sallarken gördüğümde, beynimin içinde “deaaaarmışşim!” ünlemi patlıyor. Ancak bu yazıyı yazarken Boran’la yaptığım bir sohbet sayesinde anladım ki bu nefret bana özel. Belki tipleri sinirimi bozuyor. Bilmiyorum… Zaten palyaçolardan da pek hoşlanmam.

Geçen gece bana özel bu nefret ile oturup “Bu iğrenç şeyleri başıma kim sarmış acaba?” diye bir araştırmaya giriştim ve konuyla ilgili güzel bir hikaye öğrendim:

Meğer; “iki nokta üstüste ve sağ parantez” anonim değilmiş. “Emoticon”lar, 1982 senesinin sonlarına doğru, Carnege Mellon ComputerScience Community’de, bölüm bünyesinde kullanılan ve bugünkü haber gruplarının (newsgroup) atası sayılabilecek bir çeşit bültenin kullanıcılarından bir tanesi, Scott E. Fahlman tarafından, teşbih ve kinayeli bir mesajın gruptaki tek bir kullanıcı tarafından dahi anlaşılmaması sonucunda konunun hiç niyet edilmemiş alanlara yönelmesiyle ortaya çıkan sıkıntıya çözüm olarak, önerilmiş. Ve sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, bülten üzerinde anında benimsenmiş.

SEF

Burada bir an durup tüm bunların geçtiği zamanı, 1982 yılını şöyle bir anımsamak iyi olacak. Henüz sabit disklerin bulunmadığı ve verilerin manyetik bantlarda saklandığı zamanlardan bahsediyoruz. Telefonun sözel sarhoşluğu içerisinde yazılı iletişimi terketmiş olan insanlık internetle yeniden yazıyı bir kişisel iletişim aracı olarak kullanmanın eşiğinde. George Orwell’in 1984′ü bugün sahip olduğu gerçeklikten uzak, bir tür ütopya. Steven Spielberg E.T.’ile gişede zirveye koşuyor, Michael Jackson “Thriller” ile 25 milyon satış rekorunu yakalıyor. Türkiye’deyse 12 Eylül 1980 Askeri müdahalesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirilen ve 83′e kadar görevini sürdüren Bülend Ulusu başbakanlık koltuğunda. “O” yıllar yani…

Carnegie Mellon’daki bu cemiyetin konuya çözüm ararken bülteni kullanıyor olması aslında “iki nokta üstüste, parantez”in ilk kez kullanıldığı mesajın kayıt altında olduğu anlamına geliyor. Scott E. Fahlman bu küçük fikrin dünyada bir çılgınlık halini alacağını anlayınca, Carnegie Mellon’da bahsettiğim bu kayıtlara uluşmaya çalışmış. Ancak neredeyse on senelik manyetik bandın arasından bunları çekip çıkartmayı başaramamış. Microsoft/Mike Jones, Fahlman’ın arkeolojiye benzettiği bu projeye sponsor olmuş. Fahlman’ın kullandığı terim en sevdiklerimden: Veri-arkeolojisi!

BU süreç içerisinde manyetik bantları okuyabilecek cihazların temini ve bantlardaki veriyi bugünün sistemlerinde anlaşılır hale getirebilecek bir yazılım sağlamak gerekmiş. Sonrası, samanlıkta iğne aramaya benzer bir hikaye.

Uzun hatta destansı bir çalışmanın ardından 2002′nin Şubat ayında Jeff Baird, 16 Eylül- 21 Ekim arasında kullanılmış olaın bantta aşağıdaki mesaja ulaşmış.

sef2

Aslında Yazıda eksik olan ifadeyi kazanbilmek için yine bilgisayara ait referanslardan doğan, ASCII estetiğinde zarif bir çözüm. Microsoft AOL vasıtasıyla “emoticon”ların sarı ve zıplayan türlerini başımıza musallat edene kadar da öyle kalmış. Şu anda MSN için çeşitli markaların pazarlama imgelerini taşıyan tema-paketleri indirebiliyor ve “ASCII emoticon”larıyla tetiklenen bir sürü hoplayan zıplayan animasyona sahip olabiliyorsunuz. Biliyorum çünkü bir marka için bir paket te ben yaptım.

 

03

Bilgisayarların sorunu aslında son derece durağan olmaları. Bilişim endüstrisi sıradan insana bilgisayarda bir şeyler oluyormuş, bilgisayarda kendisi bir şeylerin olmasını sağlıyormuş hissini yaşatabilmek için gerçekten sıkı çalışıyor. Ve malesef bizler halen evrimin “renkli ve hareket eden şeylere karşı çoşku duyanlar” basamağında duruyoruz.

www.etrafta.com sitesinden alıntı yapılmıştır.

 http://etrafta.com/2007/08/30/697/

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s