WordPress ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Terim

WordPress ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Terim

WordPress kullanırken, kurarken ve blog için araştırma yaparken karşılaşacağınız terminoloji kafa karıştırıcı olabilir. Bu yazımızda WordPress için en sık kullanılan terimler ve anlamları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

WordPress Teması (Themes)

WordPress teması bloğun görünümü oluşturan dosyalar ve stillerin tümüne verilen addır. Ücretli ve ücretsiz binlerce WordPress teması bulunmaktadır. Kendi beğeninize ve ihtiyaçlarınıza göre bir WordPress teması bulup indirebilir sonra ftp ile WordPress Content klasörüne atarak kolayca kurabilirsiniz. Hatta bu konuda biraz bilginiz varsa WordPress temaları üzerinde istediğiniz değişikleri kolayca yapabilirsiniz.

WordPress Şablonları (Templates)

WordPress içerisinde belirlediğiniz bazı sayfaların diğerlerinden daha farklı görünmelerini ve özelliklerinin farklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için WordPress şablonlarından yararlanabilirsiniz. WordPress şablonları aynı zamanda sitenizin navigasyonunu oluşturmanızda yardımcı olabilir.

WordPress Eklentileri (Plugins)

Sitenizin özelliklerini geliştirmek, kullanım kolaylığını artırmak için eklentileri kullanabilirsiniz. WordPress eklentileri arasında site haritalarından etiketlere, fotoğraf uygulamalarından yazı puanlamaya kadar binlerce farklı işe yarayan eklenti bulabilirsiniz. Ayrıca arama motoru optimizasyonu için kullanabileceğiniz WordPress eklentileri de mevcuttur.

WordPress Bileşenleri (Widgets)

Sitenizde yan tarafta kullandığınız listeler ve özel alanlar için farklı kullanım şekilleri sunan uygulamalara verilen addır. WordPress Admin panelinden yan menüde kullanacağınız bileşenleri sürükle bırak yöntemiyle bloğunuza ekleyebilirsiniz. En çok kullanılan WordPress bileşenleri arasında metin alanı yaratma, yeni yazılar, kimler online, arama motoru gibi bileşenlerini sayabiliriz.

Sayfalar ve Yazılar (Pages, Posts)

Yazılar bloğunuzda yenileri eklendikçe tarihe göre arşivlenmektedir. Sayfalar ise hakkımda, iletişim gibi sabit sayfaların oluşturulmasında kullanılmaktadır. Sayfaları statik olarak kalmasını istediğiniz metinleri kullanmak istediğinizde oluşturabilirsiniz.

Yazılar ise belirli başlıklar altında güncellendikçe eskilerin geriye atıldığı uygulamalardır. Kategorilerde bulunan yazılar genellikle tarih sıralamasına göre arşivlenmektedir.

Yönetici Merkezi (Admin Area)

Worpress bloğunuza giriş yaptığınızda karşınıza çıkan sayfadır. Bu sayfadan tüm yazılarınızı görebileceğiniz sayfalara, kategori ve etiket sayfalarına, yüklediğiniz eklenti ve bileşen sayfalarına bağlantılar bulabileceğiniz gibi sitenize verilen linkleri, yapılan son yorumları, kullandığınız tema bilgilerini ve herhangi bir WordPress güncellemesi olup olmadığını görebilirsiniz.

Admin bölümünden ayarlar bölümüne geçerek bloğunuzun başlığı, kısa açıklaması, kalıcı link bağlantıları, yorumları, tarih ve saat görünümünü ve diğer özellikleri ayarlamanız mümkün.

Kalıcı Bağlantılar (Permalinks)

Arama motoru optimizasyonu için önemli bir etken olan url ayarlarını yönetici bölümünden yapabilirsiniz. Yazdığınız yazı kalıcı bağlantıları için alanadiniz.com/p=8 yerine alanadiniz.com/benim-yazilarim/ şeklinde ayarlamanız kesinlikle yararlı olacaktır.

Etiketler (Tags)

Etiketler kategoriler ile benzer özellikler taşımakla birlikte yazınız için alternatif etiketler oluşturmanıza olanak tanımaktadır. Yazının yayınlandığı kategori dışında içerikle paralel etiketler kullanarak alternatif arama kelimeleri oluşturabilirsiniz. Örneğin “Arabalar” kategorisi için yazdığınız ve spor arabalar ile ilgili bir yazı için “spor araba modelleri”, “en hızlı arabalar” gibi etiketleri kullanabilirsiniz. Etiket uygulaması için WordPress ile beraber gelen etiket eklentisini kullanabileceğiniz gibi daha fazla özellikler sunan Simpletags gibi harici eklentiler kurabilirsiniz.

Özel Alanlar (Custom Fields)

WordPress her yazı ve sayfanızda yaratmak istediğiniz özel alanlar için imkan tanımaktadır. Yaratacağınız özel alanlarda belirli sayfaların linklerinden yazı puanlama uygulamalarına kadar pek çok farklı özellik kullanabilirsiniz. Özel alanlar WordPress’i istediğiniz gibi şekillendirebilmeniz için size sonsuz seçenek sunan bir bölümdür.

Yukarıda yer alan terimler dışında WordPress hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak, güncel ve popüler eklentileri öğrenmek, insanların karşılaştığı sorunları ve çözümlerini öğrenmek için online forumları ve WordPress’in resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s