Evrendeki düzen tesadüf müdür?

Wall Street Türkiye’de de Olabilir

genclik_26_2_2013_75861eca-a59e-4a6f-9797-5428ca091f6a

Genç işsizler sokaklarda. Haziran ayında sadece Tunus, Tahrir ve Madrid’i sayabiliyorken şimdi Londra, Şili, Wall Street eklendi gündemimize.

Milliyet gazetesi köşe yazarı Aslı Aydıntaşbaş bizleri yanlış anlamasın. Köşe yazarı 17.10.2011 tarihli “Wall Street eylemi Türkiye’de olur mu?” başlıklı yazısında bu hareketin Türkiye’de doğup doğamayacağını sorguluyor. Ve bu soruya verdiği yanıt Türkiye’de olmaz, çünkü bu topraklardaki demokrasi buna izin vermez oluyor.

Gelelim yazıyı yazma sebebimize. Kendisi “Hatam varsa biri çıkıp söylesin” demiş, biz de söylüyoruz. Bugün bu topraklarda uygulanan anti demokratik uygulamaların varlığını reddetmek elbette büyük akılsızlık olur. Buna bir itirazımız yok. Kaldı ki köşe yazarının yazısında bahsettiği, geçen hafta İstanbul Üniversitesi’nde Başbakan’ı protesto ettiği için gözaltına alınan 37 öğrenciden biri de Gençler Meydana İnisiyatifi’nden. O yüzden bu uygulamaları zaten iliklerimizde hissediyoruz.

Bizim altını çizmek istediğimiz nokta başka. Hemen yanı başımızdaki Yunanistan’da sular durulmuyor. En son sendikalar, maaş kesintisi, zam ve işsizlik getireceği belli olan ekonomik pakete karşı 2 günlük genel grev kararı aldı ve 500 bin insan parlamentoya yürüdü. Yunan polisinin bu eyleme verdiği karşılığın pek de demokratik olmadığını televizyonlardan takip ettik. Aynı gün bir sendikacı yoğun biber gazı sebebiyle hayatını kaybetti. Tıpkı 31 Mayıs 2011 günü Artvin Hopa’da polis tarafından öldürülen emekli öğretmen Metin Lokumcu gibi.

Yani Türkiye’de ya da Dünya’da, demokratikleşme seviyesi ileri ya da geri, halk sistem karşıtı örgütleniyor ve üstüne üstlük bir de eylem yapıyorsa, devletin anti-demokratik yüzü ile karşılaşacaktır.

Denebilir ki Yunanistan daha az gelişmiş bir ülke. Sistemi yeterli “profesyonellikle” işletmiyor. Kapitalizmin en çok geliştiği ülkelerden biri olan hayaller ülkesi Amerika da dâhil gençler, yani yıllarca eğitimlerden geçip hala işsiz kalanlar sokaklarda, parklarda. Ellerindeki dövizlere “Yüzde 9.1 işsiz ise, yüzde 99 eylemdedir” yazmış, eylemlerini sürdürüyorlar.

Aslı Aydıntaşbaş oradaki gösterilerin çok barışçıl geçtiğini anlatıyor ancak durumun böyle olmadığı bu köşe yazısının yazıldığı günden 15 gün önce yani 2 Ekim’de 700 kişinin gözaltına alınmasından da anlaşılıyor. Amerika’da da demokrasi bir yere kadar.

Söylemek isteriz ki, iş bulamadığı için ayaklanan gençlere kapitalizmle yönetilen herhangi bir devletin müdahale etmemesi mümkün değildir. Hakeza bizim tartışmamız gereken nokta da bu değildir. Enternasyonal sese kulak verirseniz eğer ve bu sesin yanına ülkemizdeki gençlerin yüzde otuzunun işsiz olduğu gerçeğini koyarsanız Wall Street gibi bir Taksim Meydanı hiç de uzak değil.

O yüzden demokrat bir köşe yazarına da sayfamızdan getireceğimiz öneri şudur: Direnişler baskılarla karşılaşır. Elbet karşılaşır. Fakat tarih hep buna karşı gelinebildiğini göstermiştir. Bu nesnel olarak kaçınılmaz bir gerçektir.

Şu zamana kadar Amerika’ya her türlü zenginlik reva görülürken oradaki bir protesto buraya neden reva görülmemektedir?

Ya da Wall Street’in karşı olduğu kapitalizm, Türkiye’de işlememekte midir?

Yıllarca eğitim almak için çabalayan gençler mezun olduklarında yiyecek ekmek bile bulamayacak hale geliyorlar.

Bu geleceksizliğe elbet buradaki gençlerin de söyleyecekleri sözleri vardır.

O yüzden Wall Street Türkiye’de de olabilir…

GENÇ-DER 26/02/2013

Kaynak : http://gencder.net/aciklamalar/87/wall-street-turkiyede-de-olabilir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s