Çınar ağaçlarını kesen CHP’li Adalar Belediyesi

20 Ekim 2010

Marmara Adalar Belediyesi’nden çevre katliamı! Görülmemiş çınar “katliamı”na 750 tl ceza!.. 400 yıllık çınarlar budamadan değil “cahillikten” kesildi. GÜMÇED, CHP’li Marmara Adalar Belediyesi’ni istifaya çağırdı.

marmara-11

Balıkesir’in çınarlarıyla meşhur Marmara Adalar Belediyesi’nin “budama” yapılıyor gerekçesiyle kestiği 150 ila 400 yıllık çınar ağaçları için “büyük bir çevre kıyımı” diyen GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen, CHP’li Belediye Başkanı’nı istifaya davet etti.Balıkesir’e bağlı olan ve Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci adası konumunda bulunan Marmara Adası, büyük bir çevre kıyımına sahne oldu. Atatürk’ten birçok sanatçıya kadar ün yapmış asırlık çınar ağaçları, Marmara Adası’nın CHP’li Belediyesi tarafından gövdelerine varıncaya kadar “budama” yapılıyor gerekçesiyle kıyıldı. Olayı şiddetle kınayan GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen, vatandaşlardan gelen ihbar telefonları üzerine bölgede incelemelerde bulundu.

marmara-21

Kesilen çınarlar 150 ila 400 yıllık
Marmara Adası’nın zeytincilik ve balıkçılık kadar çınarlarıyla da meşhur olduğunu belirten Önürmen, çınar ağaçlarının 150 ila 400 yıllık olduğuna dikkat çekti. Bölgede yaşayan Rumlar tarafından dikildiği bilinen çınarların “budama” gerekçesiyle kesilmesinin bilgisizlik ve yapılan çevre kıyımını saptırma olarak niteleyen Önürmen şöyle konuştu:

marmara-31

“Çınar ağaçlarının ne budamaya ne de başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Ağaç kendi temizliğini ve dökümünü kendisi yapar. Çınar ağaçlarının en büyük özelliklerinden birisi budur. Kaldı ki Marmara Adası tüm ülkede çınarlarıyla ün yapmış bir bölgemizdir. Atatürk’ün bile çınar ağaçlarına hayran olduğu ve Atatürk’ün kurduğu bir partiden belediye başkanı olan kişiye ben yine Atatürk’ün bir sözünü hatırlatarak “ Çevreyi korumak aklın gereğidir” sözünü hatırlatıyorum” dedi.
marmara-4

GÜMÇED, CHP’li başkanı istifaya davet etti
CHP’li Marmara Adası Belediye Başkanı Ali Aksu’yu istifaya çağıran GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen, belediyenin çınar ağaçlarının kesilmesinden dolayı Kabahatler Kanunu gereği 750 TL para cezası almasının yetersiz olduğunu söyledi. Doğa ve çevre katliamlarının Ceza Mahkemeleri’nde yargılanmasının yapılması gerektiğini ifade eden Önürmen, “Belediye Başkanı Ali Aksu çevrecilerin ve tüm doğa sevenlerin vicdanında suçlu bulunmuştur. Keşke kesilen çınar ağaçlarının dili olsa da yapılan zalimliğin ve zulmü dile getirseler” dedi. Önürmen, yapılan çevre katliamının yıllar boyu unutulmayacağını ve yeniden eski haline gelmelerinin en az 100 yılı bulacağını da sözlerine ekledi.

Dün; http://www.haberturk.com/yasam/haber/563635-cinar-katliami
Bugün ; http://ilkhabergazetesi.tv/bandirma-da-ayakta/

Soru : Bugün Taksim ‘den çevre duyarlılığıyla başlayan direniş adıyla nam salan hareket acaba çok değil 2 sene önce böyle bir katliama neden tepkisiz kaldı. Özgürlükten ve özgür iradeden bahseden bu eylemler neden bu direniş hareketine duyarsız kalanları yada eleştirenleri yargılıyor bu bambaşka bir soru. Gerçekten demokrasi için mi oradasınız yoksa siyasetin üç büyük aktöründen birine ait taraftar grubuna eşlik eden azınlıkların bir araya gelerek sesini yükseltme ve yükselterek çoğunluğu ezme gösterisi mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s