Birileri devlet içinde devlet kurmaya çalışıyor.

İlk Kez Adı ‘Kuzey Kürdistan’

Türkiye Gezi olaylarına kilitlenirken, birileri Diyarbakır’da “devlet içinde devlet kurma” gayretinde… Çözüm sürecinde yapılması öngörülen dört konferanstan ikincisi ‘Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı’ adıyla başladı.
İlk Kez Adı 'Kuzey Kürdistan'
17 Haziran 2013 Pazartesi 12:08

Radikal gazetesi olayı yumuşak bir üslupla şöyle aktardı:

“Çözüm süreci sonrası Abdullah Öcalan’ın yapılmasını istediği dört konferanstan ikincisi Diyarbakır’da başladı. Konferans ilk kez ‘Kuzey Kürdistan’ adıyla yapıldı. Konferansın daha sonra bir tür yerel parlamento olarak çalışmalarına devam etmesi de gündemde. Öcalan’ın kendisini ziyaret eden BDP heyetinden sürece destek olarak yapılmasını istediği Ankara, Diyarbakır, Brüksel ve Erbil konferanslarından ikincisi ‘Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı’ adıyla Diyarbakır’da başladı. İlk konferans Ankara’da ‘Demokrasi ve Barış Konferansı’ adıyla gerçekleştirilmişti. İkinci konferansta, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşayan dini, etnik ve siyasi gruplar bir araya geldi. 778 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği konferans, 18 sivil toplum örgütünün ortak çalışmasıyla hayata geçti. 279 delegenin katıldığı konferansta, yer sorunu olduğu gerekçesiyle 150 başvuru reddedildi. Kemal Burkay’ın genel başkanı olduğu Hak Par, hazırlık komitesinde bulunma taleplerinin reddedilmesi üzerine katılmayacağını açıklarken, HUDA PAR ise davet edilmedi. Konferansa Alevi, Ezîdi, Süryani, Ermeni gibi inanç grupları, aşiret liderleri, kanaat önderleri, aydın ve sanatçılar katıldı. Konferansın yapıldığı salonun duvarlarına değişik dillerde afişler asılırken, konuşmaların çoğu Kürtçe olarak yapıldı.

Konferansta önümüzdeki günlerde de tartışılacak iki önemli vurgu dikkat çekti. Bunlar biri konferansta ilk kez Türkiye ’de ‘Kuzey Kürdistan’ın bir bölge adı olarak kullanılmasıydı. Geçmişte bu ifadenin kullanılması yargılamalara neden oluyordu. DTK sözcülerinden Seydi Fırat, bu durumu “Kürt ve Kürdistani konferansın tarihi bir buluşma olduğunu düşünüyorum. Cumhuriyet tarihinde ilk defa ‘Kuzey Kürdistan’ ismi altında bu kadar dinamiğin buluştuğu bir konferans gerçekleşti. Bu Erbil konferansına hazırlık amacı taşıyor” diye değerlendirdi. Çözüm sürecinde bölgenin beklenti ve taleplerini belirleyecek olan konferansın, önümüzdeki günlerde bir tür yerel parlamento gibi çalışmalarını sürdürmesi yönündeki mesajlar da dikkat çekti. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ise “Hepimizin beklentisi olan bu iş sonrası oluşacak komitenin daimi bir çalışma içerisinde olması. Bu komite Kürtler adına kararlar alabilmeli, Kürtlerin düşüncelerini topluma ve kamuoyuna yansıtabilecek aktif bir role sahip olmalıdır” dedi. Mesaj gönderen Öcalan, ulusal birlik vurgusu yaparak, “Silahı devre dışı bırakarak, demokratik siyasi mücadele ile yolumuza devam etme iradesinin ilk aşamasını tamamlamış bulunuyoruz. Sürecin sağlıklı ilerlemesi için hükümet, demokratik siyasetin bütün kanallarını açmalı. Devlet de, barışçıl çözüm için samimi, ciddi ise halkla ilişkilerimi sağlamak zorunda” dedi. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da gazetecilerle sohbetinde “Silahların sustuğu ve PKK gerillalarının sınır dışına çıkış yaptığı süreçte demokratik siyaset kanallarının en ufak bir engelini kabul edemeyiz. Türkiye’de birlik içerisinde nasıl yaşayacağımızın formül ve talepleri, sonuçları buradan çıkacak” diye konuştu.

Yaşar Kemal’den mesaj
Yazar Yaşar Kemal ise konferansa gönderdiği ‘Bu bir çağrıdır’ başlıklı mesajında “Diyorum ki bu yaraların sağılması bizim elimizde. Ülkemizin onurunu, ekmeğini, kültür zenginliğini kurtarmak elimizde. Ge­lin de doğ­ru dü­rüst bir de­mok­ra­tik dü­ze­nin ku­rul­ma­sı için aklımızla, yüreğimizle el ele ve­re­lim” dedi. Konferansa korucu aşiretlerinin temsilcileri de katıldı. Gravi aşiretinin lideri Rıza Ertaş Gravi, “Başbakanımızın başlatmış olduğu süreci hepimiz destekliyoruz. Hepimiz Kürt’üz ve hepimiz Kürt kanı taşıyoruz. Partiler farklı olabilir. Çözüm sürecine hepimiz yardımcı olacağız. Bu kanın duracağını ümit ediyoruz” derken, koruculuğu ilk kabul eden ailelerden biri olan Ertuşi aşireti lideri İskender Ertuş ise “Barışın selameti ve devamı için Kürt konferansına katıldım” dedi. Konferans bileşenleri arasında, özerklik, federasyon ve bağımsızlık savunan bazı gruplar bulunduğu için çıkacak bildiri merakla bekleniyor.”

Habervaktim.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s