Sosyal medyada yalan rüzgarı!

Gezi Parkı’ndaki gerilimi körüklemek isteyen provokatörler Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde ‘yalan’ bilgileri devreye soktu. ’27 kişi öldü’, ‘polis panzerlerle insanları eziyor’ ‘yaralılara hastanede işkence yapılıyor’ gibi haberlere ünlü isimler de alet oldu.

Daha önce çekilen bir fotoğraf  Polis köpeğe bile gaz sıktı  tweetiyle yayınlandı.

Gezi Parkı’nda yaşanan gerilim, polisin orantısız müdahalesi ve sosyal medyada siyasetçi, sanatcı ve gazetecilerin alet olduğu gerçek dışı bilgi ve fotoğraflarla büyük bir provokasyona dönüştü. Onlarca kişiyi ‘öldüren’, panzerlere ‘ezdiren’ sosyal medya yalanlarına alet olanlar içinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, oyuncu Mehmet Ali Alabora gibi onlarca isim vardı. Alabora, twitter hesabı üzerinden ‘Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel’ diyerek provakasyona zemin hazırlayan isimlerden biri oldu.

PANZERLE EZİLEN ÇOCUK

Twitter ve Facebook üzerinden bir fotoğraf paylaşan eylemciler, polisin panzerle bir çocuğun üzerinden geçtiğini ve öldürdüğünü iddia ederken sırtı parçalanmış bir kişinin fotoğrafını yayınladı. Bir süre sonra fotoğrafın orjinalinin yabancı bir siteden alındığı ve 2011 yılında yaşanan bir kazaya ait olduğu ortaya çıktı.

MARATON KANDIRMACASI

Gezi Parkı’nın yıkılmaması için Taksim Meydanı ve çevresinde polisle çatışan eylemcilere destek veren 1000 kişilik bir grup, dün sabahın erken saatlerinde Boğaz Köprüsü üzerinden Avrupa yakasına geçiş yaptı. Olayın fotoğrafları Twitter’da paylaşıldı. Fakat eylemi daha kalabalık göstermek isteyen sosyal medya provakatörleri Avrasya Maratonu’nda binlerce kişinin köprüden geçtiği anın fotoğrafı yayınlayarak gün boyunca dezanformasyon yapmaya çalıştı.

EYLEMLE HÜKÜMET DÜŞER

Gezi Parkı’ndaki eylemler 48 saat daha devam ederse AB kararlarına göre hükümetin düşeceği mesajını dolaşıma sokan eylemciler, inandıkları bu yalana çevrelerindeki de inandırmaya çalıştı. Vahim olanı ise buna inananların etrafındakileri motive etmeye çalışması oldu.

BIÇAKLI SALDIRI YALANI

Tophane’de bir grubun eylemcilere bıçak ve satırlarla saldırdığına ilişkin yalanlar ise binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Bir süre sonra herkesin inanmaya başladığı bu paylaşımın da yalan olduğu ortaya çıktı.

TOPLUMA ÖRNEK OLAMADILAR

Erol Köse, Okan Bayülgen ve Nihat Doğan gibi sanatçıların gösterilerde yaralanan Aylin adlı bir genç kadının öldüğü haberlerini yayması da dikkat çekti. Ünlülerin ‘ölü’ bilgisini nereden aldıkları merak konusu oldu.

Ünlülerden itidal tweetleri

Yonca Evcimik@YoncaEvcimik:

Gözümle gördüğüm için yazıyorum. bu OLMADİ.. İstiklal cd ve civarinda cam çerçeve indiriyorlar.. ve çoğunluk alkollü… Halkı galeyana getiriyorlar.

Cem Mumcu@cemmumcu 11 sa

Dezenformasyon yapmayın, sahte fotoğraf yayınlamayın, ekmeklerine yağ sürmeyin. Gerçek yeterince korkunç zaten.

Yılmaz Erdoğan@yilmazerdogan 31 Mayıs

Polis zoruyla elde edilen geçici ‘sükunet’ kalıcı, toplumsal barış ve huzur getirmedi, getirmiyor, getirmeyecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s