Bülent Ecevit’e yapılanlar tam bir operasyondu

Merhum başbakanlardan Bülent Ecevit’in koruma amiri Recai Birgün, Ergenekon davasının dünkü duruşmasında ‘tanık’ olarak dinlendi.

22 Mayıs 2012 Salı 08:13
Bülent Ecevit'e yapılanlar tam bir operasyondu

 2001’deki siyasi gelişmelere yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Ecevit’in hastalığı döneminde yaşananları ’28 Şubat ve 27 Nisan’daki gibi bir operasyon’ olarak nitelendiren eski DSP milletvekili şu bilgileri verdi: “Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde 10 gün kaldık. Omurgasında çökme olduğunu söylediler. Ecevit’e ‘çalışamaz’ raporu verileceği duyumunu aldık. Eve çıkardık. Hastaneden gelen doktorları kabul etmedik. Sağlığı düzeldi. 2001’deki o yapı, hükümeti yıkmak için Ecevit’in hastalığını kullandı.”

Birleştirilen Ergenekon davasının 185. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri’de görüldü. Duruşmaya, tanık olarak dinlenilmek üzere çağrılan merhum Başbakan Bülent Ecevit’in eski koruma amiri ve eski DSP milletvekili Recai Birgün de katıldı. Kürsüye çağırılan Birgün, kendisinin izinli olduğu bir dönemde Bülent Ecevit’in sırtında oluşan ağrı nedeniyle Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldüğünü, kendisinin de hastaneye gitmesiyle Mehmet Haberal ile tanıştığını anlattı.
Hastanede kaldıkları 10 gün boyunca Ecevit’in durumunun daha da kötüleştiğini söyledi. Ardından eve çıktıklarını ve bazı ilaçları kestiklerini ve Ecevit’in durumunun düzeldiğini aktardı. Birgün, “Bunun üzerine Başkent Üniversitesi Hastanesi’nden gelen doktorları kabul etmedik. Bir bahane buluyorduk. O dönemde DSP yöneticileri olan Zeki Sezer, Emrehan Halıcı ve Tayfun İçli ziyarete geldi. Hastaneye gitmemesi gerektiği, giderse ‘çalışamaz durumda’ rapor verileceği şeklinde duyum aldıklarını söyleyerek, ‘hastaneye gitmesin’ denildi. Hastaneye gitmedik.” dedi. Recai Birgün, 2001’deki bir yapının hükümeti yıkmaya çalıştığını anlattı. Birgün, “O yapı, bu yapı mı (Ergenekon) bilmiyorum. Ama hükümeti yıkmaya çalıştı. Eline geçen fırsatları kullandı. Ecevit’in hastalığını kullandı. Ecevitsiz bir hükümetti. Yazılanlara rağmen Ecevit bırakmadı. Hüsamettin Özkan’ın başbakan olacağı yazıldı. Ecevit, ‘Ben ayrılsam da bu mümkün olamaz’ demişti. O dönemde çok ilginç bir medya işbirliği vardı. Ecevit’in en ufak bir hatası ‘hasta’, ‘iş göremez’ olarak haberleştiriliyordu.” diye konuştu. Ecevit’in hastalığı döneminde yaşananları ‘operasyon’ olarak nitelendirdi.
HABERAL İLK KEZ DURUŞMA SALONUNDA
Bu arada, tutuklu sanıklardan Mehmet Haberal, ilk defa duruşma salonuna geldi. Duruşmada Birgün’ün dinlenilmesi ve Haberal ile ilgili iddialarda bulunması nedeniyle mahkeme heyeti, Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde kalan Haberal’ı duruşmaya çağırdı. Bunun üzerine Haberal, kaldığı cezaevinden duruşma salonunun bulunduğu binaya getirildi. Haberal, “Gerçekten burada zor duruyorum. Bugüne kadar duruşmalara gelmememin sebebi çok ciddi sağlık sorunlarımın olmasıdır. Cezaevi hekimine göründükten sonra ‘Ne pahasına olursa olsun, gitmeliyim’ diyerek geldim.” dedi. Birgün’ün iddialarını reddetti. Tek amacının ülkenin Başbakanı’nı en kısa zamanda makamının başına göndermek olduğunu savundu.
Haber Kaynağı: Zaman
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s