Mehmet Ali Alabora’nın meselesi Gezi Parkı değilse ne?

Mehmet Ali Alabora'nın meselesi  Gezi Parkı değilse ne?

Mehmet Ali Alabora’nın Gezi Parkı eylemlerinin başladığı ilk günlerde attığı Twit…


Gezi Parkı eylemlerinde eylemciler başta Twitter olmak üzere sosyal medyada örgütlenip Gezi Parkı eylemlerini gerçekleştirmişlerdi. Türkiye’de atılan Twitter ortalaması 8 Milyon civarındayken Gezi Parkı olaylarının ilk gününde bu rakam 35 milyon’a kadar çıktı. Atılan bir çok Twit’den bazıları sanatçılara aitti. Ama içlerinden birinin Twitterı var ki büyük dikkat çekti. Mehmet Ali Alabora’nın ”Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel.” twiti.. Peki Mehmet Ali Alabora’nın kastettiği o ‘mesele’ neydi.

İlk olarak Yeni Şafak Gazatesi Mehmet Ali Alaboranın yazıp yönettiği Mi Minör adlı tiyatro oyunununda Gezi Parkı olaylarının provasının yapıldığını iddia etmişti. Ak Parti’ye ait işaret ve sembollerin oyunda hedef gösterilerek halkın nasıl isyan etmesi gerektiğini, isyan ederken de sosyal medyada nasıl örgütleneceğini anlattığını savunmuştu. Yeni Şafak’ın bu iddiasına karşılık Mehmet Ali Alabora ise “Yeni Şafak gazetesinin böyle aklı zorlayan bir sonuç çıkartması şaşırtı. Bir oyunun içerisine çekilmeye çalışılıyorum. Can güvenliğim yok, avukatım aracılığıyla koruma talebinde bulundum.” diyerek iddiaları yalanlamıştı.

Şimdi ise Youtube’da bundan tam 1,5 yıl önce yayınlanan bir videoda Mehmet Ali Alabora’nın  öncülük ettiği ve kendilerini ”Occupy İstanbul” olarak adlandıran bir grup 2011 Eylül ayında yine bugün olayların gerçekleştiği Gezi Parkı’nda bir araya gelerek eylemleri o günden planladıkları görülüyor.

Mehmet Ali Alabora videonun en başında yaptığı konuşmada ”Bu dünyanın bu haliyle, yaşadığımız bu sistemiyle devam etmesinin sonu gelmelidir. Sanıyorum biz bütün dünya olarak artık yani yüzde doksan dokuzu herhalde böyle bir dünya istemiyoruz. Başka bir dünya istiyoruz. Bunun için burdayız. Bunu önce Kuzey Afrikadaki dostlarımız yaşadıkları gibi bir ülke istemeyerek dile getirdiler. Sonra İngiltere’de yüzlerce bin kişi sokağa döküldü ve onlarda bunu dile getirdi ama önce batı dünyası bunun kendileriyle değil de demokrasi isteyen Arapların bir hareketi zannettiler ama çok geçmedi bu okyanusun öte tarafına sıçradı. Önce İngiltere’deydi. 300 bin kişi Arap Baharı’nın sonrasında hemen sokağa döküldü. Occupy şeklindeki bu ateş önce Amerika’ya sonra döndü dolaştı bütün dünyaya düştü.

Peki Mehmet Ali Alabora’nın dediği Occupy nedir? Gene Sharp’ın kurduğu ve Diktatörlükten demekrasiye adlı kitabında anlattığı şekilde ülkelerde şiddetsiz isyan diye nitelendirdikleri devrimler gerçekleştiren bir çeşit örgüttür. Daha çok sosyal medyayı kullanarak gerçekleşen bu devrimlerin başında Arap Baharı, Turuncu Devrim ve Kadife Devrim örnektir.

İşte Mehmet Alabora’nın mesele Gezi Parkı değil derken kastettiği mesele Occupy’de gizli. Yani mesele gerçekten Gezi Parkı değil. Mesele Türkiye’de  sosyal medya başta olmak üzere Gene Sharp’ın Diktatörlükten Demokrasiye adlı kitabındaki yöntemleri kullanarak hükümeti düşürmek ve sözde Türk Baharı’nı gerçekleştirmek.

Peki Gezi Parkı’nda sadece ağaçlar için mücadele eden ve vatanını seven arkadaşlar. Siz hala anlamadınız mı? Hadi dönün evinize ve bu oyuna istemeden de olsa ortak olmayın!

Kaynak : http://blog.milliyet.com.tr/musticikartal

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s