Avrupa Komisyonu, faiz lobisini takibe aldı

Faiz oranlarını manipüle ettikleri gerekçesiyle 16 yatırım bankası incelemede.

2008 krizinde 10 trilyon dolarlık ülke risk primi pazarını manipüle etmekle suçlanan bankalar arasında, JP Morgan, Citigroup, Deutsche Bank, HSBC, BNP Paribas, Credit Suisse de bulunuyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre, Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’deki faiz oranlarını yükselterek kazanç elde eden faiz lobisine işaret etmesinin ardından Avrupa Birliği de uluslararası ölçekte faiz oranlarını manipüle ettiğinden şüphelendiği 16 bankanın yanı sıra bir finansal veri üretim şirketine karşı adeta savaş başlattı. Ciddi şüpheler üzerine harekete geçen AB Komisyonu, bu bankaların 10 trilyon dolarlık ülke rsik primi pazarını (CDS) manipüle edip etmediklerini inceleyecek.

10 TRİLYON DOLARA HÜKMEDİYORLAR

ABD ve Avrupa’yı finansal sektör kaynaklı krize sokan dönem olarak belirlenen 2006 ile 2009 arasında, 16 banka ve finansal veri üretim-dağıtım şirketi Markit’in faiz oranlarını manipüle etmiş olmasından ciddi şüphe duyan AB Komisyonu’nun söz konusu kurumları suçlu bulması halinde sert yaptırımlar getirmesi bekleniyor. Aralarında Amerikan Citigroup, JP Morgan, Alman Deutsche Bank, İngiliz HSBC ve İsviçreli Credit Suisse’in de bulunduğu 16 küresel finans şirketi mercek altına alındı. Bankalar 10 trilyon dolarlık CDS pazarını manipüle etmekle suçlanıyor.

Söz konusu kurumların, 2008 finansal krizine giden süreçte ülke risk pirimi (Credit Default Swap) olarak adlandırılan faiz oranlarında ortak kararlar alarak ciddi kazançlar elde ettikleri belirtiliyor. 2008 krizine neden olan türev piyasasındaki şişkinliğin nedeninin de bu kurumların CDS oranlarında ortak hareket etmelerinden kaynaklandığı iddia ediliyor. 2008 öncesindeki türev piyasasını, şeffaflıktan uzakta tam bir kara kutu olarak tanımlayan uzmanlar, kriz öncesiyle ilgili soruşturmanın o döneme ışık tutacağını kaydediyor. Soruşturulan bankalar o dönemde türev işlemi yapan oyuncuları finanse ederek yüksek komisyon getirileri sağlıyordu.

TESCİLLİ FAİZ LOBİSİ

ABD, 2012’de patlak veren Libor (Londra bankalararası faiz oranı) faiz oranlarının manipüle edildiğini tespit ederek onlarca küresel bankaya milyarlarca dolar ceza vermişti. ABD’de 5 ayrı finansal otorite tarafından soruşturma geçiren İngiliz HSBC, Barclays ve İsviçreli UBS bank libor faiz oranında sahtekarlık yaptıkları gerekçesiyle toplamda 3 milyar doları bulan cezalar almıştı.

FAİZ LOBİSİNİ İŞARET ETTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son bir ayda gerçekleştirdiği mitinglerde faiz oranlarının yükselmesini isteyen faiz lobisine karşı sert çıkışlar yaptı. Erdoğan, ‘Faiz lobisi yıllarca benim milletimin alın terini sömürdü. Bundan sonra sömüremeyeceksin. Çok sabrettik, olay sadece bu lobiyi oluşturan bir banka, iki banka kim varsa hepsi için aynı şeyi söylüyorum. Siz ki bize karşı böyle bir mücadeleyi başlattınız. Bunun bedelini ağır ödeyeceksiniz. Bu, Türkiye’nin güçlenmesinden, Türkiye’nin bir güç devşirmesinden rahatsız olanların aslında attığı bir adımdır. Bu, yine Türkiye’deki faiz lobisinin iktidarımıza yönelik attığı adımdır. Faiz lobisi de fazla heveslenmesin, onlar da kusura bakmasınlar hedeflerine ulaşamayacaklar. Bu halkın dediği neyse o olacak. Bu milletin dediği olacak’ dedi.

Kaynak: YeniŞafak

Reklamlar

One thought on “Avrupa Komisyonu, faiz lobisini takibe aldı

  1. hamza ercan dedi ki:

    HELAL!!! SANA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN, FAİZ LOBİLERİNE ÖLÜMMM,DURMAK YOKKK YOLA DEVAMMM…FAİZLER AŞAĞI, FAİZSİZ BANKACILIK, 36 AY ,50 AY,75 AY,100 AY,150 AY,VADE FARKI YOK,FAİZ YOK,KEFİL YOK,YOKKK YOKKK YOKKK…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s