Mısır’da Bir Gazeteci Öldürüldü, Bir Gazeteciye Tecavüz Edildi

Mısır’daki gösterilerde altı gazeteci dövüldü, Shaab Masr muhabiri Salah el Din Hasan öldürüldü ve bir kadın gazeteciye tecavüz edildi.

 

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifası için Cumartesi gününden beri devam eden halk eylemlerini takip eden çok sayıda gazeteci zarar gördü. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) verilerine göre protestoları takip eden bir kadın gazeteci tecavüze uğradı, Shaab Masr muhabiri Salah el Din Hasan öldürüldü ve altı gazeteci dövüldü.

Pazartesi Hollanda Büyükelçiliği Hollandalı bir kadın muhabirin Cuma günü Tahrir Meydanı’ndaki protestoları takip ederken toplu tecavüze uğradığını açıkladı. Saldırının ardından Kahire Hastanesi’nde tedavi edilen ve operasyon geçiren kadın ardından ülkesine döndü.

Pazartesi günü El Watan’ın fotomuhabiri Ömer Zoheiry de Tahrir Meydanı yakınındaki Muhammet Mahmut Caddesi’nde kimliği belirsiz kişiler tarafından dövülere hastaneye kaldırıldı.

Pazar günü Kahire’deki protestoları takip eden Al-Youm Al-Saba’dan Ahmet Ragap veAhmet el Nagar saçmalarla yaralandı. Aynı gün El Arabiya muhabirleri Rabaa’da çekim yapmak isterken Mursi destekçileri tarafından engellendi.

29 Haziran Cumartesi günü Port Said’de kimliği belirlenemeyen kişiler protestoculara ev yapımı bomba attı. Bombayı geri atmaya çalışan Salah el Din Hasan patlamayla hayatını kaybetti, 16 kişi de yaarlandı. Al-Masry Al-Youm’a konuşan Hasan’ın annesi Ayda Sobh saldırıdan Başkan Mursi ile Müslüman Kardeşleri sorumlu tuttu.

Aynı gün Süveyş bölgesindeki eylemleri takip etmek için kafede buluşan gazetecilere kimliği belirsiz kişiler Molotof kokteyli attı. Basın karşıtı sloganlar atan saldırganlar Mısır Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Halit el Balshy’e saldırdı. Al-Youm Al-Saba gazetesinden Muhammed Kemal, Suez News’ten Raci el Atar ve Al Badil gazetesinden Kerim Anwar dövüldü. Üç gazeteci hastaneye kaldırıldı. Saldırganlar gazetecilerin ekipmanlarını kullanılamaz hale getirdi.

Gazeteciler Koruma Komitesi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Şerif Mansur, Mursi ve Müslüman Kardeşlerin cezasızlık uygulamasıyla gazetecilerin sürekli saldırıya uğradığı bir ortam yarattıklarını belirterek “Tüm tarafları basın mensuplarının güvenliğine saygı duymaya çağırıyoruz, ve gazetecilerden de bu tehlikeli ortamda kendi güvenlikleri için acil önlemler almalarını istiyoruz” dedi.

Ulusal Kurtuluş Cephesi ile Temerrüd (İsyan) hareketinin öncülük ettiği ve Mursi’nin istifasını isteyen eylemler devam ediyor. Halkın Mursi’ye bu akşama kadar istifa etmesi için vakit verdiği eylemlerle ilgili Mısır ordusu da hükümete sorunun çözülmesi için 48 saat tanıdığını açıkladı. Mısır Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre 30 Haziran eyleminde 24 saatte 16 kişi öldü 781 kişi yaralandı. (EA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s