Occupy – London işgalcilerine geceyarısı baskını!

İngiltere’nin başkenti Londra’nın merkezinde yer alan St. Pauls katedralinin önündeki anti-kapitalist işgal kampı geceyarısı yüzlerce polis tarafından basıldı. Dört ayı aşkın süredir alanı barışçıl şekilde işgal altında tutan eylemcilerin çadırlarını zorla söken polislerle eylemciler arasında zaman zaman gerginlik yaşanırken, hukuk gözlemcileri olaylarda 20 kadar göstericinin gözaltına alındığını açıkladı.


Baskın için eylem alanının en sakin olduğu saatleri seçen İngiliz polisi, geceyarısı yüzlerce polisle alanı abluka altına alarak katedralin önünde kurulu olan yüzden fazla çadırı sökmeye başladı. Baskına tepki gösteren 30 kadar eylemcinin alana kurduğu barikat ve katedralin merdivenleri yaşanan kısa süreli gerginliklerin ardından polisler tarafından boşaltıldı. Olaydan haberdar olunca eylemcilere destek olmak için alana gelen yüzlerce göstericiyse polis barikatıyla durduruldu.

Polisin anti-kapitalist işgal alanına müdahale etmesi bir süredir bekleniyordu. 15 Ekim’de başlayan işgal uzun zamandır yerel yönetim konseyi, eylemciler ve katedral yönetimi arasında mahkeme konusu olmuştu. Yerel yönetim kampın kamu sağlığı için “tehdit” oluşturduğunu öne sürerken eylemciler yerel yönetimi şirketlerin sesi olmakla suçluyordu. Son olarak geçtiğimiz hafta içinde Yüksek Mahkeme, yerel yönetimden yana tutum alarak kampın en kısa süre içinde boşaltılmasına karar vermişti.

Eylemciler yerel yönetim dışında St. Pauls katedrali yönetimini de polis müdahalesini teşvik etmekle suçluyor. Başlangıçta eylemcilerden yana tavır alan katedral yönetimi bu tavrını zaman içinde değiştirerek, işgalden şikayet eden yerel yöneticiler, şirketler ve hemen katedralin yanında bulunan Londra Borsası ile ortak bir tavır içine girmiş, katedral yönetiminin bu tavır değişikliğine tepki gösteren birçok papaz geçtiğimiz aylar içinde görevlerinden istifa etmişti.

Baskına karşı öfkeli olan eylemciler gece boyunca canlı olarak yaptıkları yayınlarda bunun bir son değil yeni bir başlangıç olduğunu belirterek bahar ayları boyunca yeni bir eylem hareketi baslatacaklarının mesajını verdiler. Eylemciler alanı yeniden ele geçirmekten vergi kaçakçısı olarak bilinen şirketlerin şubelerini işgal etmeye kadar bir dizi doğrudan eylem planı üzerinde tartışıyor.

Uzun zamandır Londra’nın finans merkezinin göbeğinde sistem karşıtı ve alternatif bir alan yaratan anti-kapitalist eylemciler, bankacıların aldığı yüksek maaşlardan hükümet kesintilerine, savaşlardan ekolojiye kadar birçok konuda kampanyalar ve eylemler düzenleyerek son dört aydır kamuoyunun ilgisini yoğun olarak çekmeyi başardılar. Anti-kapitalist Kürt gençleri de alanda kurdukları çadırla eylemin parçası haline gelmişlerdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s