Anonim duruşun alamet-i farikası: O maskeler nereden geliyor?

Dünya çapında gerçekleştirilen birçok protestonun simgesi haline gelen Guy Fawkes, nam-ı diğer “V for Vendetta” maskelerinin nerede üretildiğini hiç merak ettiniz mi?

Anonim duruşun alamet-i farikası: O maskeler nereden geliyor?

 Dünya çapında gerçekleştirilen birçok protestonun simgesi haline gelen Guy Fawkes, nam-ı diğer “V for Vendetta” maskelerinin nerede üretildiğini hiç merak ettiniz mi?
Anonim duruşun alamet-i farikası olan Guy Fawkes maskeli eylemciler, Arap Baharı‘ndan dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen “Occupy” hareketlerine kadar birçok yerde karşımıza çıktı. İsyanlarda görünen sebep genellikle o coğrafyanın sosyolojik kırılımlarına göre farklılık gösterse de, buz dağının altında hep daha derin manalar yatıyordu. Sisteme başkaldırı, bireysel özgürlükler ve çoğulcu demokrasi gibi alt metinlerin doldurduğu gösterilerde ortak başka bir meta daha vardı: “Guy Fawkes maskesi”

Guy Fawkes’i simgeleştiren bu suret, İngiliz tasarımcı David Lloyd tarafından, Alan Moore’un çizgi romanındaki “V” karakteri için hazırlandı. Bu tarihten itibaren derinden derine “isyanın simgesi” haline gelen maskeler Brezilya’nın Rio de Janeiro kenti yakınlarına yer alan Sao Goncalo kasabasındaki bir fabrikada üretiliyor. Üstelik burada üretilen maskeler, müşterilerin kişisel zevk ve tercihlerine göre özelleştirilebiliyor.

GUY FAWKES MASKESİ TAKANA 10 YIL HAPİS

Her ne kadar Rio’daki bu fabrika dünyanın farklı ülkelerine çok sayıda ihracat yapsa da, maskeleri takan eylemcilerden memnun olmayan hükümetler de yok değil. Özellikle geçtiğimiz günlerde Kanada ‘da kabul edilen bir yasa tasarısına göre, herhangi bir illegal eylem veya protestoda bu maskeyi takanlara 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi kararlaştırıldı. Maskeyle ilgili bir başka ilginç ayrıntı ise Amazon.com‘da en çok satan maske unvanını elinde bulunduruyor olması. Her yıl on binlerce Guy Fawkes maskesi siparişi alan Amazon, durumdan oldukça memnun belli ki.

Maskeyle özdeşleşen dünyaca ünlü hacktivist grup Anonymous ve RedHack’i de unutmamak gerek elbette. Yaptıkları siber eylemlerde Guy Fawkes’e sıklıkla atıfta bulunan ‘hacktivist’lerin, bu karakerin geniş kitleler tarafından sahiplenilmesinde büyük bir katkısı olduğu da su götürmez bir gerçek. V for Vendetta çizgi romanının illüstratörü David Lloyd ise BBC ‘ye yaptığı bir açıklamada, Anonymous’un Fawkes maskesini kullanmasının kendi kimliklerini gizli tutma işlevini gördüğü gibi ayrıca bireyselliğe karşı da bir duruş olduğunu iddia ediyor.

Türkiye ‘de gerçekleştirilen gösterilerde sıklıkla rastladığımız maskeler, ülkemizdeki eylemlerde de yasaklanır mı bilinmez. Ancak, böyle bir gelişme yaşandığı takdirde maske satan esnafın ciddi bir ekmek kapısından olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Yorum :  Yahu yine kavramlar birbirine girmiş. Bu maske Anti-kapitalist bir duruşu yansıtmıyor ki! Bu maske sadece anonimliği sağlıyor ve ona hizmet ediyor. Özet geçersem, V For Vandetta filminde kullanılan bu maske daha sonra Anonymous hareketince benimsenmiş ve gerçek hayatta sokaklarda olan eylem ve ayaklanmalarda kullanılmıştır. Verdiği mesaj “ben herhangi bir kimliğe ait değilim, kimseyim,herkesim veya herhangi biriyimdir” şeklinde algılanmalıdır. Ayrıca yine Anonymous tarafından satın alınmaması ve herkesin kartondan kendi maskesini yapması önerilmektedir.

Bir arama motoruna “anonymous mask pdf” yazarak ulaşılabilir.

 

Kaynak : Radikal

Okur Yorumlarından biri ;

İşte Budur Kendinden Habersizlik..”

Ağızlarındaki lafa baksan Batının sömürsüne, emperyalizmine karşıyız derler, batının kültürel ve siyasi hegemonyasından şikayet ederler.. Ve adamlar bir film çekerler sana kendi yarattıkları bir simgeyi daha milyonlarca adet satarlar..

İşte bizim solcuların bilgi ve bilinç düzeyi..

Zaten çoğunlukla devrim muhabbetlerini bacaklarında Amerikalı inek çobanlarının ve madencilerin kotuyla, MCdonaldsta hamburger yerken yaparlar..

Siz daha sizi kimin güttüğünden habersiz, şuursuzlar, bir de milleti aşağılarsınız..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s