Baransu’dan CHP’li vekile müthiş suçlama! “Umut Oran”

CHP milletvekili Umut Oran’ın mektubunu yorumlayan Baransu, yazısının sonunda ise müthiş bir imada bulundu.

 

CHP milletvekili Umut Oran’ın, AB Türkiye Karma Parlamento Komisyonu üyelerine Balyoz davasıyla ilgili yolladığı mektup bugün Taraf gazetesinde kendine ilginç bir yer buldu.Mehmet Baransu’nun köşesinde kaleme aldığı yazıda, kendisinden de söz eden  mektubun içeriğini analiz etti ve Oran’ın mektupta iddia ettiği gibi Balyoz Davasının “kurmaca” olmadığını ileri sürdü. Baransu, yazısının sonunda ise müthiş bir imada bulundu.

Oran’ı Balyoz davasının iddianamesini okumamak ile suçlayan Baransu, CHP İstanbul milletvekilinin eski Genel Başkan Baykal’a kurulan komplonun aktörlerinden biri olduğunu ileri sürdü.

İşte Baransu’nun yazısındaki o cümleler:

“Sayın Umur Oran… Bence Balyoz iddianamesini okumadan, kimseye mektup falan yazmayın. Eğer yazacaksanız, Beykoz Konakları‘nı, CHP’nin nasıl dizayn edildiğini ve Deniz Baykal’a “ejderlerin” nasıl kaset komplosu kurduğunu yazın. Yani “en iyi bildiğiniz konularda”kalem oynatın…”

Mehmet Baransu KOZMİK KÖŞE 19.04.2012
Mehmet Baransu
CHP’nin Umut’u!

Umut Oran, AB Türkiye Karma Parlamento Komisyonu üyelerine Balyoz davasıyla ilgili bir mektup göndermiş. Mektuba, benim de bir resmimi koymuş. “Balyoz: Kurmaca bir darbe planının özeti”başlığını da mektubuna uygun bulmuş. Doğrusu bu başlıktan Oran’ın davayı okumadığı sonucu ortaya çıkıyor. Çünkü, Balyoz’un ses kayıtlarında, CD’lerde, el yazılı notlarda bunun bir darbe planı olduğu açık bir şekilde görünüyor. Kaldı ki geçtiğimiz günlerde mahkemede ifade veren emekli Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da askerlik hayatı boyuncu böyle bir seminer görmediğini, milli mutabakat hükümeti kurma görevinin de 1. Ordu’ya değil, TBMM’e ait olduğunu söylemişti.

Oran, mektubunda dört konuya temas etmiş. İddiasına göre Balyoz dokümanlarının hepsi imzasızmış. İddianameye ve eklerine biraz bakmış olsaydı, imzalı metinleri, el yazılı darbe notlarını, askerlerin İstanbul’un üzerine nasıl çökeceklerini, insanların stadyumlarda sorgulanıp nasıl cezaevine konulacaklarını görürdü.

Mektupta, delilerinin sadece 11 ve 17 No’lu CD’de olduğu da tekrarlanıyor. Ancak Oran, iddianameyi bile okumadığı için, delillerin 19 CD’nin tamamı olduğu bilgisini atlamış. 4, 5, 6, 14 vb. CD’lerde darbenin ses kayıtlarının yanı sıra, darbenin powerpoint sunumları var. Ve bu CD’lerin orijinal olduğunu 1. Ordu’da görev yapan tüm isimler itiraf ettiler. Çetin Doğan ve avukatları da buna itiraz etmiyorlar. Edemiyorlar.

Bu sunumlarda neler mi var? Kimlerin gözaltına alınacağı, tutuklanacak isimler, tankların nerelere konuşlanacağı, fırınların, pastanelerin fişlendiği, sokak sokak darbenin yol haritası gibi yüzlerce bölüm. Yani, “Gerçek bir darbe planının özeti”.

Umut Oran, mektubunda milyonlarca fişleme belgesi arasında kamuoyunda tartışmaya açılan bazı zaman çelişkilerini de gündeme getirmiş. “Balyoz ve gerçekler” yazı dizimde darbe toplantısının ses kayıtlarına yer vermiş ve askerlerin ağzından yüze yakın bölümde listelerin güncellendiğini ortaya koymuştum. Bir örnek; Hazırlanan listelerden birinde Debideniz Nakliyat ismi geçiyor. Bu isim Çetin Doğan’ın dikkatini çekiyor ve listeyi hazırlayanlara Doğan fırça çekiyor. “Debedeniz Nakliyat diye bir şey mi kaldı. Kapandı gitti. Yok böyle bir şey. Listeleri hemen güncelleyin…”

Sayın Umur Oran… Bence Balyoz iddianamesini okumadan, kimseye mektup falan yazmayın. Eğer yazacaksanız, Beykoz Konakları’nı, CHP’nin nasıl dizayn edildiğini ve Deniz Baykal’a “ejderlerin” nasıl kaset komplosu kurduğunu yazın. Yani “en iyi bildiğiniz konularda” kalem oynatın…

mbaransu@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s