CHP’li Umut Oran’a Diyarbakır’da soğuk duş

Erdoğan’ı eleştiren Umut Oran, beklenmedik bir tepkiyle karşılaştı.

CHP'li Umut Oran'a Diyarbakır'da soğuk duş

01.03.2013 – 16:16

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Diyarbakır’da göreve yeni seçilen CHP İl Başkanı Müzaffer Sayın ve yeni il yönetimini ziyaret etti. Burada düzenlediği basın toplantısında konuşan Oran, Diyarbakır’ın 1930’lu yıllarda Türkiye’nin 3’üncü büyük sanayi şehri olduğunu hatırlatarak, bugün 67’nci sırada yer aldığını söyledi. Kürt sorunun kanayan bir yara olduğunu belirten Oran, iktidarın son 10 yıl içerisinde bölgede cezaevi inşa ettiğini söyledi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ

“Parlamentoda bir diyalog yok, çok büyük bir kopukluk var” dedikten sonra Başbakan Erdoğan’ı eleştiren Oran, şunları söyledi: “Kopukluk Başbakan’dan kaynaklanıyor. 180 derece dönen, ne zaman ne söyleyeceği belli olmayan bir başbakan var. CHP olarak yanlışlarımız olabilir, onlarla zaten yüzleşmeye hazırız. İşin özüne baktığımız zaman bir Başbakan var, 2 Erdoğan var. Bir böyle söyleyen Erdoğan, bir öyle söyleyen Erdoğan var. Bir Başbakan var, iki yüz var. İki yüzlülü bir politika var yani, dün öyle bugün böyle söylüyor. Erdoğan’ın ezeli ve ebedi başkan olmasını istiyorlar. Yok öyle şey, ezeli ebedi olarak halkın iktidarı var.”

DESOB BAŞKANI, CHP’Lİ ORANIN KONUŞMASINI KESTİ

Oran’ın konuşması devam ederken sözünü kesen Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Ebedinoğlu, ezan sesini hiç duymamış bir çoban ile ilgili bir fıkrayı anlatarak şöyle konuştu: “Müsade ederseniz, lafınızı kestim. Eskiden kırsalda yaşayan bir koyun çobanı varmış. Hiç ezan sesi duymamış, köye inince ezan sesi duyuyor ve soruyor; ‘Bu nedir?’ diye.’Ezan sesi’ demişler. ‘Bunun koyuna zararı var mı?’ diye soran çobana ‘Yok’demişler. Bunun üzerine çoban da ‘O zaman sorun yok, tamam okusun’demiş. Siyaseten Başbakan’ın ne yaptığı, bölge halkı için önemli değil.’Kürt sorunun çözümü için Başbakan devlet başkanı mı olmak istiyor? Tek adam mı olmak istiyor? CHP bu ülkenin yıllarca başbakanı mı olmak istiyor?’ İnanın bunlar bölge halkının hiç umrunda değil. Bizim odaklandığımız tek nokta; Bu akan kan nasıl duracak? Bu barış nasıl sağlanacak? Biz oradayız. Vatandaşlık tanımı bizim için önemli, sizin tavrınız önemli. Çıkın halka, ülkeye Türkiye’ye, bölgeye ‘Vatandaşlık hakkında CHP’nin tavrı budur’ deyin. Çünkü çözüm orada, biz buna odaklanmışız. 1924 anayasasını biliyoruz. Türkiye’nin bugüne kadar gelen sorunları bundan kaynaklanıyor. Bu anayasanın değişimi, vatandaşlık tanımı konusunda CHP’nin tavrı çok önemli.”

‘ÜLKENİN HUZUR VE GÜVENİ İÇİN CHP’NİN TAVRI ÖNEMLİ’

Devam eden sürecin bütün siyasi partiler için bir sınav olduğunu savunan Ebedinoğlu, “Süreç, bütün partiler için bir sınav. Bu sınavdan başarı sağlanırsa, bu halk bu ülke elinin üstünde, hatta başının üstünde tutar. Bu süreçte siyasi kaygıların bir kenara bırakılarak, cesaretli adımların atılması gerekiyor” dedi.

Huzur ve güven, ülkenin birliği bütünlüğü adına CHP’nin duruşunun, tavrının çok önemli olduğunu söyleyen Ebedinoğlu, şöyle devam etti: “Bu süreçte CHP’ye duyulan güvenin geri gelmesini temenni ediyoruz. Hükümet tek başına kalırsa her şeyi doğru yaptığını düşünür. Çözümün büyük bölümü Anayasa’da olduğunu sizler daha iyi bilirsiniz. Anayasa’da özellikle vatandaşlık tanımıyla ilgili kamuoyuna yansıtılan CHP’nin tutumunun pek pozitif olmadığı, özellikle çözümün de vatandaşlık sorununda olduğu bilinciyle sizden bilgi almak istiyoruz. Bu bizim için çok önemli. Anayasada eğer vatandaşlık tanımı değişmezse, Kürt sorunu ve çözüm sürecinin biteceğine biz inanmıyoruz. CHP’nin son yıllardaki siyaseti, bölge politikasına yetersiz kalması bizleri üzüyor, çözüm sürecini de maalesef uzatıyor.”

Ebedinoğlu’nu dikkatle dinledikten sonra sözlerine devam eden CHP’li Oran,“Dediklerinize katılıyorum, yalnız bir konuda farklı düşünebilirim. Türkiye’nin Kürt sorununun, anayasadaki vatandaşlık tanımıyla çözülebilir olduğuna katılmıyorum” dedi.

CHP’li Umut Oran’ın beklemediği tepki

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s