Sol yenilginin öfkesini Erdoğan’a yöneltiyor

Sol hareketin önemli isimlerinden tarihçi prof. Dr Halil Berktay nefret söylemi ve bununla mücadele konularına ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Solun Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada bitme noktasında olduğunu söyleyen Berktay “Sol biterken ve dağılırken Türkiye’nin muhalefet kültürüne zehirli cam parçacıkları bıraktı” dedi.

“SOL KESİM YENİLGİNİN ÖFKESİNİ ERDOĞAN’A YÖNELTİYOR”

Halil Berktay solun yenilginin nedenlerini kendinde değil başka yerde aramaya başladığı için, Erdoğan ve AK Parti’ye karşı öfkesinin her geçen gün arttığını söyledi.

Prof. Dr. Berktay sözlerine şöyle devam etti:

1960 ve 1970’lerde bütün fraksiyonlaşmışlığı içinde, 50 küsür fraksiyonla solun taşıya geldiği bazı teorik kültürel özellikler argümantasyon tarzları, saldırı tarzları vs. Adeta milyonlarca fragmana ayrılmış ve genel olarak Türkiyecin muhalefet kültürüne küçük zehirli cam parçacıkları halinde yayılmış saçılmış bulunuyor. Sol yenilginin nedenlerini kendinde değil başka yerde aradı ve tüm şiddetini AK Parti ve Erdoğan’a yöneltiyor. Sol nefret söylemini teorileştirdi. Sol teorik bir nefret söylemi geliştirdi. Bu birikmiş birikmiş durumda ve tamamen AK Partiye ve özel olarak Başbakan Erdoğan’a şey etmiş, yönelmiş durumda ve hakikaten inanılmaz derecede vahşi gaddar parçalayıcı bir; elinde olsa hakikaten böyle didik didik edici sırtlan gibi, sırtlanın leş parçalaması gibi didik didik edici bir nefret söz konusu.

“TÜRKİYE’DE YENİ VİZYONU OLAN SADECE AK PARTİ VAR”

Berktay bir de özeleştiri yaptı. Solun yıllarca vaad ettiği ancak yapamadığı her şeyi AK Partinin yaptığını söyleyen Berktay, “Dünya vizyonu olan tek parti AK Parti’dir. Bunun ötesinde şöyle bir mesele var. Yanlış veya doğru ben bunu başka bağlamlarda da söyledim. Çökmüş ve bitmiş olan bir 20 yüzyıl’ın sonunda 21.yy’a intikal eden güçler içinde yeni bir Türkiye ve yeni bir dünya vizyonu olan bir tek AK Parti var. Başka herkes geçmişte yaşıyor. Sol da geçmişte yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Alıntıdır . Ensonhaber.com

Orjinal Link : http://www.ensonhaber.com/berktay-sol-yenilginin-ofkesini-erdogana-yoneltiyor-2014-05-26.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s