Star manşetinden Cumhuriyet yazarına çaktı

24-09-2012 tarihli Star gazetesinde yer alan eski bir haber! İşçi Partisi Şişli Belediye Başkanı adayı!

Star manşetinden Cumhuriyet yazarına çaktı

Star gazetesi 28 şubat’ın sivil işbirlikçileri dedi manşetinden Cumhuriyet yazarı Ümit Zileli’ye çaktı.
İşte Star gazetesinde Mustafa Türk imzalı o  haber:“SAĞLIKLI VE SOMUT BİLGİLER”Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında ortaya çıkan skandal belgeler “post-modern darbe”nin sivil ayağını gözler önüne seriyor.

Genelkurmay Karargahı’nın Batı Çalışma Grubu (BÇG) eliyle yürüttüğü çalışmalar arasında darbeci ekiple beraber çalışan sivillerin isimleri yer alıyor. 28 Şubat sürecinde Batı Çalışma Grubu (BÇG) eliyle yürüttüğü çalışmalar arasından post modern darbeye destek veren sivillerin isimleri de belirlendi.

Soruşturma kapsamında savcılığa ulaşan 108 sayfalık gizli belgeler arasında sürece yardım edenlerin listesi yeralıyor. Listelerde bu isimlerin; mesleği, dini, mezhebi, iş yerleri, askerlik durumu, siyasi tutumu, güvenirliliği ve bu kişiler hakkındaki kanaatlar yer alıyor.

GAZETECİ DE VAR, ZÜCCACİYECİ DE

BÇG, post modern darbeye yardım eden ve süreçte yararlanılacak isimleri tespit ederken, bu kişilerden “personel” diye söz ediliyor. Formlarda “Personelin Kimliği”, “Personelin Şahsi Durumu”, “Personel Hakkında Tespit Edilen Diğer Hususlar” ve “Personel İle Temas Notları” gibi unsurlar bulunuyor.

Personelin Kimliği, bölümü kullanılan şahsın kimlik bilgilerinin yanı sıra ‘etnik kökeni’ ve ‘mezhebi’ile ilgili kısımlardan oluşuyor. BÇG’ye hizmet edecek olan şahısların meslekleri ise şöyle: Gazeteci, avukat, memur, kaymakam, inşaat mühendisi, otobüs işletmecisi, ithalatçı, emekli subay, gazeteci, otel işletmecisi, Milli Eğitim Müdürlüğü personeli, kuyumcu, matbaacı, demirci, sigorta acenta işletmecisi, züccaciye, restaurant işletmecisi, galerici, taşeron, fuarcılık, doktor, 

28 Şubat soruşturmasını yürüten savcı Mustafa Bilgili’ye ulaşan belgeler arasında dernek, vakıf fişlemeleri de yer aldı. Belgelere göre BÇG koordinesinde jandarmanın ülke genelinde 4 bin 93 adet vakıf, dernek, yurt, dershane ve okulları fişlediği ortaya çıktı.

Savcılığın elinde bulunan isim listesindeki örnek formlardan Ümit Zileli hakkında olana Star gazetesi ulaştı. BÇG’nin ‘faydalanılabilir eleman’ formuna göre gazeteci Zileli’nin İşçi Partili olması ve Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Göngör Özden’le yakın ilişki içinde olması BÇG’ye hizmeti için önemli olabileceği vurgulanıyor.

Zileli’nin ülke yararı açısından elinden gelen bütün gayreti göstereceği belirtilirken sağlıklı ve somut bilgiler verdiğine yer veriliyor. Makam ve mevki hırsının olduğu dikkat çekilirken İrticai ve misyoner faaliyetlerinde kullanılabileceği aktarılıyor.

Kaynak : http://www.gazeteciler.com/polemik/star-mansetinden-cumhuriyet-yazarina-cakti-56636h.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s