Axel Springer Verlag AG Nedir? Kimdir ?

Bazen hayat o kadar tesadüfü şeyleri önünüze getirip koyuyor ki şaşırıp kalıyorsunuz. İlk defa bugün adını duyup ta bir bakayım kimmiş bu “Axel Springer” dediğimde yine o tuhaf ilişkiler ve dostluklar silsilesi içerisinde kaldım. Merak edip bir iki arama yapıp verileri süzdüğünüzde tüm gerçekler önünüze apaçık dökülüyor. Ama siz sadece kendinize Mel Gibson’un Komplo Teorileri filminin bir sahnesini yaşıyor ve başınıza acaba bir şey gelir mi şüphesi duyuyorsunuz. Evvelinde ve sonrasında hayatın kendisi bir ölümle nihayetlendiğine göre, şüpheleriniz korkusuzda uçup gidiyor. Gerçekler bu kadar önümüzdeyken gözlerimizi daha ne kadar kapatabiliriz acaba?

İşte o tuhaf ilişkilerin bir örneği. Bizler hizmet diyerek boş yere mi heveslendik? bizler hoca, imam ve cemaat derken hep mi kandırıldık? Peygamber efendimizin (SAV) hayatını Fettullah Gülen’den  televizyon başındayken izleyip boş yeremi döktük?

Sanırım göremeyecek kadar kör, duyamayacak kadar sağırdık. Bizden para çalan, hayat çalan siyasete ve askeri vesayete zaten alışıktık. Evvelden beri alıştırılmıştık. Amma bizden dinimizi, ömrümüzü, ailemizi ve arkadaşlarımızı yalanlarla imamların, hocaların çalmasını alışmamıştık. Hala gözleri kör, hala kulakları sağı olan genç gazeteci arkadaşlarım ve hatta tüm gençliğim bilsin ki aşağıdaki yazıyı göz göre yayınlayan bir medya organı (Zaman) artık bizler için tam bir uyarı niteliği taşımaktadır.

Axel Springer Nedir, Kimdir?

İkinci Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkan Almanya’da savaş sonuna kadar yayın hayatında bulunan bütün gazeteler kapatıldı; gazete çıkarmak işgal güçlerinin iznine bırakıldı. Henry Kissinger gibilerin yer aldığı bir komisyon karar verdi kimin Almanya’da gazete ve dergi çıkaracağına; izin alanlara bir taahhütname imzalatıldı.

O dönem izin alanlardan biriydi Axel Springer. O gün bugündür imzaladığı taahhütnameye sadık kalmaya devam ediyor. İlk zamanlar yayın ilkelerini gizli tutuyordu, 1967 yılında bütün çalışanlara tebliğ etmeye başladı; şimdilerde ise internet sitesinde herkese duyurmakta… Duvarın yıkıldığı yıl (1990), 2001, 2003 ve 2004 tarihlerinde ilkelere ufak tefek ekler yapıldı, ama ana esaslar hep geçerli kaldı.

Beş temel ilkesi var Axel Springer grubunun: 1. Batılı uluslar ailesine mensup Almanya’da özgürlük ve hukuku üstün tutmak; 2. Yahudiler ile Almanların uzlaşmalarını teşvik etmek, İsrail Devleti’nin hayati haklarını desteklemek; 3. Atlantik İttifakı’nı desteklemek, özgür ulusların ortak değerleri konusunda ABD ile dayanışma içerisinde bulunmak; 4. Siyasî aşırılıkların her çeşidini reddetmek; sosyal pazar ekonomisi ilkelerini üstün tutmak…

Madde Madde Axel Springder ve Doğan Medya Ortaklığı…..

1 – Axel Springer Verlag AG nin tüm hisseleri Axel Springer denen bir Alman Yahudisine aitti.

2- Axel Springer öldükten sonra acilan vasiyetinde Axel Springer Verlag AG nin tüm hisselerini bagışlamıştı

3-Yani Axel Springer Verlag AG’ nin % 100 hisseleri İsrail Devletine aittir.

4-Axel Springer Verlag AG, Doğan Medya AŞ’ nin % 25 hissesini satın aldı.

5-Yani Doğan Medya AŞ’ nin % 25 hissesi İsrail devletine aittir.

Geçtiğimiz yıllarda Alman Medyasında da yer edinen bu hadise ile ilgili haberi kaynaklandırırsak:

“Doğan Medya AŞ’ nin % 25 hissesinin satışı 22.12.06, tarihinde yapılmış paranın tahsilatı ise 02.01.2007 tarihinde gerçekleştirilmiş.”

Makaleme içerik detayı verilebilecek kaynaklar;

Genç Türk gazeteci adaylarına Axel Springer’den özel davet

Mahmut Çebi

Mahmut Çebi

Almanya’da şikayet ettiğimiz konulardan birisi de Alman medyasında çok az sayıda Türk kökenli gazeteci olması geliyor. Acaba bu konuda suçlu Almanlar mı, yoksa biz miyiz? Bu problemin çözümü için biz ne kadar gayret gösteriyoruz, Almanlar ne kadar engelleme yapıyor?

Almanya’da yaklaşık 50 bin gazeteci görev yapıyor. Bunların sadece yüzde 1’den biraz fazlası göçmen kökenli. Net sayılar olmasa da Almanya’daki en kalabalık göçmen grubunu oluşturan Türklerin bu 600-700 kişi içinde bile ağırlıklarını hissettirdiklerini söylemek zor. Alman medyasını takip edenler kaç Türk gazeteci ismi sayabilirler?

World Media Akademie üç yıldır Türk gençlerine medya sektörünü tanıtmak, sevdirmek ve onları sektöre kazandırmak için çabalıyor. Akıl vermek, “cek, cak”lı icraata dönüşmeyen cümleler kurmak yerine elini taşın altına koymayı tercih ediyor. Türk gençleri adına geleceğin medya tarlasına umut tohumları ekmeye çalışıyor.

Medya Akademisi’ne, Zaman gazetesi, STV Avrupa, Ebru Tv, Deutsch-Türkisch Journal internet haber sitesi ve Medya Derneği’nin yanı sıra etkinliğin yapıldığı mekana göre değişik Alman kurumları da destek veriyor. Eğitim semineri ve uygulamalı Workshop’lar halinde gerçekleştirilen programa gazetecilik ve yayıncılık alanlarına ilgi duyan herkes müracaat edebiliyor. Katılanlar, konusunda uzman medyacılardan ders almanın yanı sıra sektörde geçerli ve kullanabilecekleri bir sertifikaya da sahip oluyorlar.

Medya Akademisi ilk organizesini 2012 yılında Offenbach’da World Media’nın merkez binasında yaptı. 10 Alman, 10 Türk gazetecinin sunum yaptığı birinci toplantı 7 hafta sürdü ve toplam 80 gazeteci adayı seminerlere devam edip sertifikalarını aldılar.

Kurumsallaşmasına karar verilen Medya Akademisi ikinci yılında seminer verilecek şehir sayısını ikiye çıkardı. 2013 yılı seminerleri 75 gencin katılımıyla Offenbach’da ve 35 gencin katılımıyla da Berlin’de yapıldı.

2014 Akademi’nin üçüncü yılı. Almanya genelinden katılımı kolaylaştırmak için bu yıl şehir sayısı üçe çıkarıldı. Offenbach’a 71, partner kurumu Axel-Springer Akademisi olan Berlin’e 36, partner kurumu Düsseldorf Üniversitesi olan Düsseldorf’a 61 olmak üzere Medya Akademisi’ne toplam 167 gazeteci adayı genç katılıyor. Akademi’nin cazibesi yavaş yavaş herkesi kendine çekmeye başladı. Türk gençlerin yanı sıra artık Alman, Rus ve Afrikalı genç adayları da programlara katılıyor.

Konuya ilgi duyan gençlerin başvuru şartları, kimlerin seminer vereceği ve içerik hakkında http://www.world-media-akademie.de internet sitesinden bilgi edinebilirler. Fakat bu yıl için başvuru süresi 1 Mayıs’ta bitti. Berlin’deki seminer geçtiğimiz hafta Alman Gazeteciler Birliği Berlin Eyaleti Başkanı (DJV) Bernd Lammel ve Axel Springer Akademisi Başkan Yardımcısı Rudolf Porsch’un konuşmaları ile başladı. O yüzden bu yıl için katılım artık mümkün değil.

Ama “yetenek ve tutku” sahibi gazetecilik meraklısı gençlerimiz için her şey bitmiş değil. Aksine süper bir fırsat daha doğmuş bulunuyor. Akademiye hem geçen yıl hem de bu yıl katılıp çok beğenen Rudolf Porsch meraklı ve kabiliyetli gençleri Axel-Springer Akademisi’ne davet ediyor. Türk gençleri için özel olarak hazırlanan Türkçe reklam 10 Mayıs tarihli Zaman gazetesinde (http://zaman-online.de/media-akademie-frankfurtta-144335 ) yayınlandı. Başvuru tarihi 1 Haziran 2014’de bitiyor. Gazeteciliğe meraklı gençlerimize bu şansı mutlaka kullanmalarını tavsiye ediyorum.

Axel-Springer’in davetinde özetle “Almanya’nın en gelişmiş gazetecilik okulu bir kez daha 40 yetenekli gence 2 yıllık yoğun meslek eğitimi için olanak sağlıyor. Öğrenciler Avrupa’daki medya kuruluşlarına öncülük eden N24, BILD veya DIE WELT’te tecrübe kazanma şansına sahip olacaklar ve aynı zamanda gazetecilik disiplinleri üzerine eğitilecekler. Bu eğitimin son aşaması olarak New York’ta yer alan ortak okulumuz Colombia Gazetecilik Okulu’nda yoğun bir kurs gerçekleşecek. Başvuru için “Yetenek ve tutku” dışında katılım şartı yoktur. Detay bilgi için http://www.axel-springer-akademie.de adresi ziyaret edilebilir.”

Herkes medyadaki göçmen azınlığından şikayet ediyor. Davet güçlü bir Alman medya kurumundan geliyor. Şikayet etmek yerine gayret edersek yüzde 1’lik oranı daha yukarılara çekebiliriz.

Şikayet etme ne olursun, çalış senin de olsun.

09.05.2014 18:32

Kaynak : http://zaman-online.de/gen%C3%A7-t%C3%BCrk-gazeteci-adaylar%C4%B1na-axel-springerden-%C3%B6zel-davet-144409

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s