Basında Gilaburu

YENİŞAFAK GAZETESİ 03.09.2003
Kayseri Gilaburu Türkiye turunda (Yeni Şafak Gazetesi)Başta Kayseri olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’nin pekçok bölgesinde yetiştirilen gilaburu ağacının meyveleri,böbrek taşı probleminden prostat rahatsızlığına kadar pekçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.
POSTA GAZETESİ 24.06.2004
Gilaburu Mucizesi (Posta Gazetesi)İç Anadolu’da yetişen ‘gilaburu’ adlı meyvenin doğal ilaç olduğu belirlendi.
Kayseri Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Ahmet Aksoy böbrek hastalıklarına iyi geldiği bilinen gilaburunun, kabuklarının kaynatılarak tüketilmesini önerdi.Doç.Dr.Aksoy şöyle dedi: Gilaburu meyvesi astım,romatizma, yüksek tansiyon, bazı kalp rahatsızlıkları, kabakulak, kramp, uyku bozuklukları, sinir hastalıkları, doğum sonrası sancılara karşı birebir.
YENİÇAĞ GAZETESİ 05.11.2004
Böbrek taşlarının düşmanı : Gilaburu (Yeniçağ Gazetesi)KAYSERİ’de yetiştirilen ve başta böbrek rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen gilaburu meyvesi, ilginin giderek artması üzerine bu yıl ilk kez şişelenerek piyasaya sunuldu. Gilaburu pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.
VAKİT GAZETESİ 07.05.2003
Böbrek doktoru Gilaburu üretimde (Vakit Gazetesi)Böbrek doktoru olarak bilinen ve tamamen doğal yöntemlerle üretilen Gilaburu markalı ürün Kayseri Pazarı Gıda Firması tarafından üretilmeye başlandı.Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen Gilaburu, cam şişelere çeşitli boylarda ambalajı yapılarak şekerli ve şekersiz olmak üzere hazırlanıyor. Pastörize edilerek piyasaya sürülen Gilaburu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 09.02.2004 ve 38-02467.00041-3 sayılı izniyle üretiliyor. Böbrekte oluşan kum ve taşları eritici özelliğe sahip olan Gilaburu’dan safra ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde yararlanılıyor. Yetiştiği bölgelerde “böbrek doktoru” olarak bilinen Gilaburu suyu başlıca şu amaçlarla kullanılıyor: Böbrek taşlarının eritilmesi, taş üremesinin önlenmesi, prostat hastalığının tedavisi, idrar yolları iltihabının önlenmesi, şeker hastalığı tedavisi, safra taşlarının eritilmesi, kas hastalıkları, kanser tümörlerinin azaltılmasında…
STAR EKONOMİ Temmuz 2004
GİLABURU suyundan dertlere deva (Star Ekonomi)Birçok bitkinin insan sağlığı açısından önemli etkileri olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmış. Hatta bu bitkilerin ilaç yapımında kullanılıyor olması hepimizin bildiği bir gerçek.Birçok bitkinin de araştırma konusu olduğunu ve henüz kanıtlanmamış etkilerinin araştırıldığını biliyoruz. Bu araştırma konusu bitkilerden biri olan Gilaburu, Orta Anadolu bölgesinde çokça yetişen bir meyve. Yöre halkı tarafından kış aylarında meyve suyu olarak tüketilmekte olan ve bol miktarda C vitamini ve antioksidan maddeler içeren Gilaburu meyvesinin yapılan araştırmalar sonucunda birçok hastalığa iyi geldiği söylenmekte.
ZAMAN GAZETESİ 16.09.2003
Şaban Talas,gilaburu bitkisinin marka hakkını aldı. (Zaman Gazetesi)Kayserili bir esnaf,halk arasında “böbrek doktoru” olarak bilinen gilaburu (viburnum opulus) bitkisinin marka hakkını satın aldı. Türk Patent Enstitüsünün verdiği bilgiye göre, ‘gilaburu’ ismiyle tanınan bu bitkiyi, markayı tescillettiren Şaban Talas’tan başkası kullanıp satamayacak.
GÖZCÜ GAZETESİ 24.06.2004
Şifalı Bitkiler Her Derde Deva (Gözcü Gazetesi)İç Anadolu’nun geleneksel meyvesi olan “Gilaburu” nun halk arasında sanıldığının aksine sadece böbrek rahatsızlıklarında değil çok sayıda hastalıkta tedavi edici özelliğinin bulunduğu bildirildi.
TAKVİM GAZETESİ 26.08.2003
Böbrek Dostu:GilaburuBöbrek taşlarını eritmesiyle ve şekeri düzenlemesiyle bilinen Gilaburu,İç Anadolu bölgesinde yetişir. Parlak kırmızı renkli meyveleri mayhoş tattadır. Meyvelerin özü sıkılıp, koruyucu suyu ile yarı yarıya karıştırılarak, günde 3 su bardağı içilebilir. Ayrıca böbrek iltihabı, idrar yolları tıkanıklığı, prostat, üre, vücutta sıvı toplanması ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklar için de kullanılabilir.
HÜRRİYET GAZETESİ 05.08.2004
Abdullah Gül Gilaburu içti.(Hürriyet Gazetesi)Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 4 gün süren Kayseri gezisinin son gününde esnaf ziyareti yaptı. Çarşı ziyareti sırasında sık sık alkışlanan Gül, dondurma yiyip Gilaburu içti.
GÜNEŞ GAZETESİ 05.11.2004
Gilaburu,Her Derde Deva (Güneş Gazetesi)ERCİYES Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ahmet Aksoy, gilaburunun, şifa kaynağı olmasına rağmen birçok yörede bilinip yetiştirilmediğini söyledi.Aksoy, Gilaburu meyvesinin halk arasında böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde kullanıldığını belirterek,”Kabukları kaynatılan gilaburu, astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılabilmektedir.” dedi.
AKŞAM GAZETESİ 31.08.2001
Böbrek taşını düşürmede ‘Gilaburu’ suyunun etkili olduğu belirtiliyor. Kayseri’nin Gesi Beldesi’nin doğal bitkisi gilaburu, böbrek taşlarını yerinden oynatmakta etkili oluyor. Küçük kırmızı bitkiler yetiştikten sonra suyu sıkılarak içerisine hiçbir katkı maddesi eklenmeden içiliyor. Gesi’de bağlarda sulama ve bakım çalışması yapan İsmek Bölük bitki için Türkiye’nin çeşitli yerlerinden hastaların geldiğini anlatıyor.
TAKVİM GAZETESİ 27.06.2004
Gilaburu romatizmaya birebir.İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen “gilaburu” nun doğal bir ilaç olduğunu söyleyen Kayseri Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Aksoy, bitki ile ilgili şu bilgileri verdi: “Gilaburu, astım, romatizma, yüksek tansiyon, bazı kalp rahatsızlıkları, kabakulak, kramp, uyku bozuklukları, sinir hastalıkları, doğum sonrası sancılara çok yararlı.”
NTVMSNBC 04.10.2004
Kabukları kaynatılan gilaboru, astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi), kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor. Ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi geliyor.Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Aksoy, sonbaharda toplanan, Kayseri ve çevre illerde yetiştirilen gilaburunun, şifa kaynağı olmasına rağmen birçok yörede bilinip yetiştirilmediğini söyledi.

HER DERDE DEVA

Gilaburu meyvesinin halk arasında böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanıldığını belirten Doç. Dr. Aksoy, şöyle dedi:”Sonbaharda toplanıp salamura yapıldıktan sonra tüketilen gilaboru, sadece böbrek hastalıklarına değil, birçok hastalığın tedavisinde de yararlı olmaktadır.
Kabukları kaynatılan gilaboru, astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi), kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Gilaburu suyu, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir. Gilaburunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika’da, Harward Medicine School’un araştırması devam etmektedir.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s