Plasma – Led – LCD Tv almadan önce bilinmesi gerekenler – 1

Plasma/LCD/Led Tv alacaksanız bilmeniz gereken pek çok ayrıntı vardır. Resim gösterim hızı olarak da bilinen ve asıl adı refresh rate olan ve Hz cinsinden ifade edilen terim çok önemlidir. Bu yüzden öncelikle bu konuda bilgi vereceğim. Her marka kendine has özelliklerde bir Hz değeri üretmektedir. Bunu yazılımsal olarak yapmaktadırlar ve aslında var olmayan Hz değerlerini ortaya çıkarmışlardır. Refresh rate değeri bir televizyonun saniyede gösterebileceği frame değeridir. Özellikle futbol maçı veya çok hızlı aksiyon filmlerinde bu özellik önemlidir.

Hızlı geçişler olan yayınlarda Tv’nizin Hz değeri ne kadar yüksek ise o kadar kaliteli görüntü alırsınız ve detayları görebilirsiniz. Ayrıca gözünüzün de Hz değeri vardır. Her insanda farklıdır. Bu yüzden görmeden Tv almayın derim. Her insanın gördüğü görüntü farklıdır. Mesela bazı gözler hızlı geçişleri düzgün olarak göremezler. Bu durumda Hz değeri yüksek bir tv de görüntü sanki atlıyor gibi görünür. Ggözünüzde sorun olmadığını düşünerek Hz değeri yüksek Tv önereceğim.

Piyasada yaptığım araştırma neticesinde 1200 Hz değere sahip tvler gördüm. Ancak bu teknik olarak imkansız. Amerika!da 60, 120 ve 240 Hz değerleri vardır. Dünyanın geri kalanında ise 50, 100 ve 200 Hz değerleri vardır. Ülkemizde bu sınıfta kategorilendirilmiştir

Standart tv yayınları 50 Hz dir. Bu durumda siz 200 Hz refresh rate değeri olan bir tvye sahip olsanız dahi alacağınız görüntü kalitesi 50 Hz olacaktır. Elbette son dönemde HD yayın yapan bazı mevcut kanallar vardır. Bu kanalları uygun bir HD uydu alıcısı ile tvnizde izlerseniz işte o zaman alacağınız tvden maksimujm performansı alabilirsiniz. Eski tip ve HD yayın desteklemeyen uydu alıcıları SD uydu alıcısı olarak geçer. Eğer uydu alıcınız HD yayın destekli değilse refresh rate değeri bir tv almayı düşünmeyin. Tabi Blueray okuyucunuz varsa durum başka. Aslında bu konuda söyleyecek çok şey var fakat bunlara başka bi yazımda değineceğim.

Gelelim bu yazını nasıl amacı olan Hz değerine. Markette öyle atılımlar yapıldı ki Hz değeri ne kadar yüksek gösterilirse o kadar çok satarız şeklinde bir düşünceye kapıldı üreticiler. Bu yüzden tvlere işlemci yerleştirip yazılımlarla Hz değerleri ile oynadılar. Her markanın kendine has geliştirdiği yazılımlar standart Hz değerlerini alıp bununla oynadılar. Bazı modellerde Hz gerçekten arttırıldı, çoğu modelde ise sadece söyleme şekli değiştirildi. Peki bunlar neler ve gerçekte eş oldukları değerler neler ?

İlk olarak en çok modele sahip Samsung’dan bahsetmek istiyorum. Clear Motion Rate (CMR) adı altında bir Hz değeri üretildi. Altta yazdığım şekilde gerçek değer eşleşmelerini görebilirsiniz. Bir modelinde 1200 Hz CMR yazdığını gördüm. Bununda gerçek değerinin 200 Hz olduğunu düşünüyorum. Tam inceleme olanağım olmadığı için tabloya dahil etmedim.

50 Hz Gerçek Değer = CMR 50 Hz, CMR 100 Hz.
100 Hz Gerçek Değer = CMR 200 Hz, CMR 400 Hz, CMR 600 Hz.
200 Hz Gerçek Değer = CMR 700 Hz, CMR 800 Hz, CMR 1000 Hz.

Lg ise Motion Clarity Index adı altında Hz değeri oluşturdu. Buradaki gerçek değerler altta yazılıdır.

50 Hz Gerçek Değer = MCI 50 Hz, MCI 100 Hz.
100 Hz Gerçek Değer = MCI 200 Hz, MCI 400 Hz.
200 Hz Gerçek Değer = MCI 800 Hz, MCI 1000 Hz.

Sony, MotionFlow adı altında Hz değerini göstermektedir.

50 Hz Gerçek Değer = MotionFlow 100 Hz.
100 Hz Gerçek Değer = MotionFlow 200 Hz, MotionFlow 400 Hz.
200 Hz Gerçek Değer = MotionFlow 800 Hz.

Panasonic Backlight Scan:

50 Hz Gerçek Değer = Backlight Scan 100 Hz.
100 Hz Gerçek Değer = Backlight Scan 600 Hz, Backlight Scan 1000 Hz.
200 Hz Gerçek Değer = Backlight Scan 3600 Hz.

Toshiba Active Motion Rate:

50 Hz Gerçek Değer = AMR 50 Hz.
100 Hz Gerçek Değer = AMR 100 Hz, AMR 200 Hz.
200 Hz Gerçek Değer = AMR 400 Hz, AMR 800 Hz.

Philips Perfect Motion Rate:

50 Hz Gerçek Değer = PMR 100 Hz, PMR 200 Hz.
100 Hz Gerçek Değer = PMR 400 Hz, PMR 800 Hz.
200 Hz Gerçek Değer = PMR 1200 Hz.

Bu yazdığım değerler 2013 yılı için bu şekilde. Sharp, Active Motion ismi ile Hz değerini gösteriyor bazı modellerinde. Active motion 200 Hz değeri orjinalde 100 Hz değeri göstermektedir. Sharp tvleri çok fazla detayllı inceleme fırsatım olmadı ama diğer tvlere göre farklı bir kalitesi ve özelliği olduğunu söyleyebilirim. Bu yazımda sadece Hz değerini esas aldığım için söyleyeceklerim sadece bunlardan ibaret olacak. Diğer özellikleri söylemeyeceğim.

Bilinmesi gereken önemli bir özellik de plasma tvlerin led veya lcd tvlere göre hz değerini daha doğru ve orantılı kullanma teknolojisine sahip olduğudur. Bu çok önemli bir avantaj iken sabit bir görüntüyü sürekli ekranda bırakacaksanız plasma vler iyi değildir. Eğer sabit bir görüntüyü sürekli ekranda bırakmayacaksanız plasma tv tercih edebilirsiniz. Hem renkleri daha rahat gösterir hemde local dimming denilen özelliğin tvnizde olmasına gerek kalmaz. Local dimming, mikrop local dimming yada pro versiyonlar lec ve lcd tvler için geliştiirlmiş bir özelliktir. Çünkü plasma tv de olduğu gibi siyah renklera tam olarak hakim değillerdir.
Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası’na Aittir. http://blog.igotek.net – Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation
Yazının Orjinal Kaynağı >>> http://blog.igotek.net/plasma-led-lcd-tv-almadan-once-bilinmesi-gerekenler-1/#ixzz3ALVeWkmh

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s